درباره مرکز

مقام معظم رهبری: فضای مجازی به اندازه انقلاب اسلامی اهمیت دارد.

پیدایش فضای سایبری در چند دهه‌ی اخیر یکی از بزرگترین نمادهای تحول جهانی است. رخدادی که تأثیرات شگرف آن هر روز در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و دفاعی در عرصه‌ی ملی و بین‌المللی نمود بیشتری پیدا می‌کند.

از طرف دیگر در سال‌های اخیر ایران همواره در معرض پیچیده‌ترین و پیشرفته‌ترین حملات و تهدیدات سایبری بوده که بخش عمده‌ای از آنها متوجه زیرساخت‌های حیاتی کشور بوده است. بنابراین برقراری و حفظ امنیت همه‌جانبه در فضای سایبری یکی از موضوعات مهم و کلیدی کشور است که می‌بایست توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی و با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های تخصصی موجود در کشور به آن دست یافت. واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برای انجام رسالت خود در این خصوص اقدام به راه‌اندازی و تاسیس مرکز تحقیقات امنیت سایبری نموده است.

این مرکز تحقیقاتی با بهره‌گیری از تجارب و دانش علمی اساتید و دانشجویان توانمند و با استفاده از مجهزترین آزمایشگاه‌های تحلیل بدافزار، تست نفوذ و آزمون نرم‌افزار پیچیده‌ترین خدمات حوزه امنیت سامانه‌های نرم‌افزاری، وبسایت‌ها و شبکه‌های کامپیوتری را ارائه می‌دهد. این مرکز با پشتوانه مالی و فضای آموزشی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۱۳۹۴ به بهره برداری رسید.

از دیگر خدمات این مرکز می‌توان به برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی متعدد در حوزه امنیت برای علاقه‌مندان در فضای مجهز دانشگاه علوم و تحقیقات اشاره نمود. این مرکز همچنین آماده ارائه خدمات امن‌سازی شبکه‌های کامپیوتری و زیر‌ساخت، تست نفوذ، کشف آسیب‌پذیری، مدیریت ریسک، امداد رایانه‌ای، تولید بومی نرم افزارهای شناسایی و مقابله با بدافزارها / جاسوس افزارها و تحلیل کلان داده‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی می‌باشد.